Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Przy budowie lub remoncie domu warto pomyśleć nad sterowaniem temperaturą w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe.

Większość oferowanych nowoczesnych systemów sterowania zdalnego ogrzewaniem bazuje na termostatach zasilanych bateryjnie, co nie każdemu musi odpowiadać.

Ciekawe podejście w tej sprawie zaprezentowała firma Danfoss oferując system Icon Wifi&Wire. Jest to uniwersalny kablowo-radiowy system do sterowania ogrzewaniem podłogowym i podłogowym.

Szczególnie interesujące jest łączenie termostatów kablowych. Wystarczy zastosować linie dwuprzewodową 0,7mm2 która jest zarówno linią zasilającą 24V jak i linia komunikacji cyfrowej. Daje to możliwość łączenia termostatów w instalacji na zasadzie gwiazdy lub za pomocą jednej linii do której termostaty są podłączone równolegle.

Sercem systemu są sterowniki rozdzielacza Danfoos Icon Wifi&Wire w wersji 10 lub 15 portowej. Do pomieszczeń dobieramy termostaty z serii Danfoss Icon Wifi&Wire w wersji natynkowej lub podtynkowej. Jeżeli chcemy mieć możliwość programowania temperatur i zdalne sterowanie należy zamówić dodatkowy moduł WiFi. Napędy elektryczne dobieramy w zależności od rodzaju zaworów (mocowań). Ważne aby były na napięcie 24V w wersji NC lub NO (wszystkie muszą być w tej samej wersji).

Dodatkowe elementy tego systemu pozwalają na dalszą rozbudowę o termostaty radiowe, sterowanie chłodzeniem itp.

Nasi partnerzy:

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym projekty i montaż: Bydgoszcz i Toruń

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym projekty i montaż: Poznań i Piła