Cichy piec gazowy do mieszkania

Kilka lat temu zostały zmienione przepisy dotyczące produkcji kotłów  gazowych. W ofercie producentów aktualnie znajdują się wyłącznie piece gazowe kondensacyjne dla nowych instalacji grzewczych. Z uwagi na ograniczenia techniczne w starszych budynkach można jeszcze montować kotły dwufunkcyjne z komorą otwartą. Z tego powodu każdy z producentów zostawił sobie w ofercie jeden prosty i tani piec gazowy z komorą otwartą.

Przy okazji poważniejszego remontu warto rozważyć wymianę kotła na nowy model kondensacyjny z komorą zamkniętą. Przemawiają za tym następujące argumenty:

  • wyższa sprawność kotła, czyli niższe rachunki za gaz – rożnica może sięgnąć nawet 30%
  • możliwość likwidacji wentylacji nawiewnej dla starego kotła, która gwarantowała poprawny ciąg kominowy.  W przypadku zamontowania kotła w łazience, miało to odczuwalne konsekwencje szczególnie zimą gdy z takiej wentylacji wiało chłodem.
  • cicha praca urządzenia – co jest szczególnie istotne w małych mieszkania lub w sytuacji gdy kocioł jest powieszony w pomieszczeniu sąsiadującym z sypialnią.

Przy wymianie kotła z komorą otwartą na kondensacyjny należy zmodernizować system kominowy.

Poniżej ilustracja budowy i zasady działania takiego komina w szachcie kominowym.

Inne sposoby wyprowadzenia spalin można zobaczyć na w poradnikach sklepu z piecami gazowymi w Bydgoszczy.

Aktualnie jedną z najciekawszych propozycji cichego kotła do mieszkania jest piec gazowy Junkers Cerapur dwufunkcyjny 4,8-25kW kondensacyjny

W kompaktowej obudowie otrzymujemy oszczędne i ciche urządzenie w cenie poniżej 3500 zł, co jest bardzo dobrą ceną na tle innych markowych urządzeń tej klasy.