Badanie termowizyjne

Badanie budynku kamerą termowizyjną

dostarcza przydatnych informacji w zakresie strat ciepła. Podstawą tego badania jest wykrywanie różnic temperatury na powierzchni budynku (dach, elewacja, stolarka okienna). Dzięki temu w szybki sposób można wykryć miejsca którym należy poświęcić szczególną uwagę podczas ocieplania. 

Na zdjęciu w podczerwieni jasnym kolorem oznaczone są elementy cieplejsze, drzwi i okno. W dolnej części obok schodów widać także duży fragment o jasnym kolorze. To podpiwniczenie budynku, które nie zostało ujęte w planach ocieplenia domu.

Badanie kamerą termowizyjną wykonuje się najczęściej w sezonie grzewczym gdy różnica temperatur między wnętrzem a temperaturą powietrza wynosi przynajmniej kilkanaście stopni. Badanie takie można także wykonać w okresie letnim w budynkach z zamontowaną instalacją klimatyzacji (chłodzenia).

Badanie może być wykonywane zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz w celu wykrycia mostków cieplnych, kontroli izolacji rur, kontroli rozdzielnic elektrycznych itp.

Mostki cieplne

to problem dotykający wielu starszych budynków. Występują najczęściej na stuku ścian z podłogą i stropem, w elementach wzmocnień konstrukcyjnych jak nadproża okien i drzwi, oraz zakotwiczenia płyt balkonowych.

Na zdjęciach widoczne są straty cieplna na poziomie podłogi na gruncie. Straty są spowodowane przez dwa czynniki: brak izolacji fundamentu, oraz brak dylatacji pomiędzy ścianą a płytą podłogową, która zawiera układ grzewczy podłogowy. Także drzwi nie wypadły tutaj zbyt korzystnie. 

Tak się kończą pozorne oszczędności na dociepleniu budynku.

Stolarka okienna

i drzwi to także ważne elementy, którym warto poświęcić uwagę. Prezentowane zdjęcia okien wyposażonych w rolety pokazują, że roleta aluminiowa jest dobrym sposobem na zmniejszenie strat ciepła. Po zamknięciu rolety dom zyskuje na bezpieczeństwie oraz poprawia się izolacja termiczna okien. Przy ich planowaniu i montażu warto pomyśleć o dodatkowej izolacji obudowy zwijaka. W tym przypadku rolety zostały dołożone już po wykończeniu elewacji budynku. Mniejsze straty ciepła zapewni obudowa umieszczona podtynkowa pod izolacją.